Luxusnak látszó átverés

Kamu Pradát, ál-Diort és utánzat Burberry-t találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatóságának pénzügyőrei egy bolgár kamionban, amelyek csaknem 80 millió forintos kárt jelentenek a jogtulajdonosoknak.

A kockázatelemzők szűrőjén fennakadt távol-keleti cégek több mint négymilliárd forintnyi áru eredetét nem tudták igazolni, így az ellenőrök 120 ezer pár lábbelit, jelentős mennyiségű játékot, ruházati terméket, fűnyírót és egyéb műszaki terméket vontak hatósági felügyelet alá.

A pénzügyőrök május 6-án rutinellenőrzésre állítottak meg egy bolgár kamiont az M5-ös autópályán. A jármű rakterének átvizsgálásakor két raklapnyi jelöletlen árura lettek figyelmesek, amelyek nem szerepeltek az átadott okmányokon. A dobozokat felnyitva azonnal szemet szúrt nekik a tartalom: különféle márkajelzéssel ellátott pólók, nadrágok. A termékek első ránézésre akár egy exkluzív divatüzlet készletének is tűnhettek volna – ha nem éppen egy fuvarlevél nélküli, rejtett rakományban utaztak volna. A Dior, Prada, Burberry, Armani, Gucci, Hugo Boss logókat viselő holmikat a védjegyek jogosulti képviselői is megvizsgálták. A végeredmény egyértelmű volt: minden egyes ruhadarab hamisítvány.

A divatkörút nem Spanyolországban végződött, hanem a NAV bűnjelraktárában. A járőrök összesen 4 601 darab ruhát foglaltak le, amelyek a szakértői becslések szerint közel nyolcvanmillió forint kárt okoztak a jogtulajdonosoknak. Az ügyben iparjogvédelmi jogok megsértése bűncselekmény miatt indult eljárás.

A NAV kiemelt feladata, hogy kiszűrje a hamis termékeket a piacról, mert azok nemcsak a gazdaság szereplőinek okoznak jelentős károkat, hanem a vásárlókra nézve egészségi vagy minőségi kockázatot is jelenthetnek. A hamis ruházati termékek vagy lábbelik esetében előfordulhat, hogy olyan vegyi anyagok kerülnek az emberi szervezettel kapcsolatba, amelyek akár az egészségre is ártalmasak lehetnek. A lefoglalt hamisítványok súlyosan sértik az érintett védjegytulajdonosok jogait és a márkák hírnevét, minőségük pedig gyakran jóval gyengébb.

Forrás: NAV