Szoftverellenőrzés Alsónémediben

  • Nyomtatás

A NAV és a JAF közös akcióban, lakossági bejelentésre végzett szoftverellenőrzést a Pest megyei nagyközségben. A szoftver szaktanácsadó első kézből jelent.

Ritkán írunk arról, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (együttműködve a Járműipari Forgalmazók Szellemi Tulajdon-védelmi Egyesületével) szoftverellenőrzést tartott valamelyik magyarországi autójavító műhelyben.

Ennek egyik oka a folyamatban lévő ügyek védelme, a másik pedig az elkeserítő adatok, amelyekkel egy-egy ilyen ellenőrzés során találkozunk. Sajnos a meglátogatott szervizek többségében elvétve találunk legális forrásból szerzett szoftvereket, alig akad olyan program, amely után meg lett fizetve a jogdíj.

2013. június 27-én, csütörtökön azonban pozitív meglepetés érte a kiérkező ellenőröket.

Az Alsónémediben működő, lakossági bejelentés alapján ellenőrzés alá vont gépjárműjavító a JAF honlapjáról is letölthető szoftvernyilvántartással, legális forrásból beszerzett szoftverekkel és diagnosztikai eszközökkel fogadta a NAV és a JAF munkatársait. A műhelyben kellemes olajszag és rendezett körülmények uralkodtak, a tulajdonos pedig segítőkészen mutogatta végig munkaeszközeit.

A félelemnek nyoma sem volt az arcán, kedélyesen elbeszélgetett az őt ellenőrzőkkel.

Mi nem tudjuk, ki küldhette a bejelentést, nem tudunk róla, hogy haragosaink volnának. De takargatni valónk sincs, legálisan működik a vállalkozás – mondta. A

JAF hírlevelére is fel vagyunk iratkozva, ismerjük a főbb irányvonalakat. A szoftvernyilvántartásunkat is a www.jaf.hu oldalról töltöttük le, mert logikusnak tűnt, hogy összegyűjtsük, milyen programokkal is rendelkezünk. Talán egy óráig tartott az összeírás, igazán nem volt nagy munka – tette hozzá a szerviz tulajdonosa.

Az ilyen esetek egyelőre nem túl gyakoriak sajnos a szoftverellenőrzések során, de egyre több jel mutat arra, hogy lassan a műhelyek is megértik, hogy a szoftver is tulajdon, amit a jogdíjak megfizetése nélkül használni nem szabad. Reméljük, hogy hamarosan még több pozitív kimenetelű ellenőrzésről számolhatunk majd be.